شهر وند قانون گریز ، قانون شکن و پر مدعا

شهر وند قانون گریز ، قانون شکن وپر مدعا

 

امروز صبح که از طریق مترو عازم  محل کارم بودم حدود ساعت ٧:٣٠ بود که ایستگا ه  طالقانی رسیدم ،پیاده شدم.  غالبا وقتی قطار به ایستگاه می رسد چند پیام از بلند گو پخش می شود.از جمله  پیام ها این است " مسافرین گرامی خواهشمند است از دویدن  و راه رفتن روی پله های برقی جدا خو داری نمایید." اما به رغم پخش این پیغام عده ای از شهر وندان کما کان هنگام خروج از ایستگاه های مترو در حال دویدن هستند . امروز هم شاهد این واقعه بودم دو جوان حدود ٢٠ تا ٢۵ ساله در حال خروج از ایستگاه در حال دویدن روی پله های برقی  بودند.و اگر توقف می کردم   تا ناظر خروج همه مسافرین از این ایستگاه باشم احتمالا افراد دیگری را مشاهده می کردم که چنین کاری می کنند.  بعضی وقت ها فکر می کنم که راستی این گونه افراد انسانند یا آدم ماشینی ؟یعنی آنها روح ،عاطفه ،گوش شنوا،توجه و دقت و از همه مهمتر احساس مسولیت در خصوص رعایت حقوق شهر وندی ندارند؟

در حدود ٢ دقیه بعد تقاطع طالقانی- مفتح بودم ،چراغ قرمز بود در همین حین ٧ نفر از چراغ قر مز عبور کردند.وافعا اغراق نمی کنم آن ها را شمردم.

فرض کنید همین آدم ها را  در یک جا جمع کردیم و بعد از آن ها می خواهیم در خصوص مسایل ومشکلات کشور نظر بدهند.بدیهی است همه آن ها آسمان و ریسمان را به هم می بافند و مفصل از مشکلات موجود صحبت می کنند ،و اگر از ایشان سوال کنی که  خوب!سهم شما در بوجود آوردن این مشکلات چقدر است؟ اگر خوشبینانه نگاه کنیم می گویند من فقط سهم اندکی  در پدید آوردن مشکلات مو جود دارم ،و این دولت و سایرین هستند که مسبب این همه مشکلات هستند، آنها هیچ بر نامه ای برای رفع معضلات ندارند.

اگر چنین تصور و برداشت هایی نبودقطعا در رفتار ها و عملکردمان در زمینه حقوق شهر وندی تجدید نظر می کردیم.در شهر تهران هر روز شاهد هزاران مورد نقض حقوق شهر وندی هستیم .تعداد زیادی از موتور سواران بدون هیچ ترس و واهمه ای در پیاده رو های شهر جولان می دهند.رانندگان زیادی درطی یک مسیر نسبتا طولانی دهها بار از مسیر اصلی منحرف می شوندیابا سرعت سر سام آورجولان میدهند و بوق های ممتدو بی مورد می زنند.آیا واقعا می توان نام آنها را شهر وند نامید؟

بلی دولت و نیروی انتظامی تا حدودی به دلیل عدم پیش بینی سازو کارهای بسیار موثر جهت رفع این معضل مقصرند اما ما به عنوان یک شهروندچی ؟پس نقش ما به عنوان یک شهروند درمسیرتوسعه و ایجاد جامعه سالم  چه می شود؟آیا شما هم مانند آن شهر وند، فکر می کنید سهم شما نا چیز است؟فرض کنید ناچیز باشد و اگر  فرض کنیم(بسیار خوشبینانه) فقط ١٠ درصد از شهر وندان (ایرانیان) روزانه یک عمل خلاف قانون و مقررات انجام دهند چند تخلف در محدده حافظه طبیعت و تاریخ ایران ثبت خواهد شد؟ بلی ٧ میلیون تخلف  و اگر این تعداد را در ٣٠(تعداد روزهای یک ماه) ضرب کنیم می شود٢١٠ میلیون تخلف در یک ماه !!با این وجود باز هم فکر میکنید سهم ما درخلق مشکلات و نا هنجاری های مو جود (جامعه) نا چیز است؟

 

 

                                                                  لشکر بلوکی 13 بهمن 1388

/ 0 نظر / 30 بازدید